Projekt współpracy pt. „Dziedzictwo lokalne w turystyce" akronim „L-HIT" LGD „PB”

Opis projektu współpracy

Projekt realizowany w partnerstwie przez:

LGD Puszcza Białowieska, LGD Suwalsko­ Sejneńska, LGD Brama na Podlasie, GAL SINIS  - regionu Oristano (Włochy)

Realizacja projektu współpracy polega na przeprowadzeniu szeregu wzajemnie przeplatających się działań, na które składają się:

1) Działania przygotowawcze, których zadaniem jest zapewnienie warunków do realizacji pozostałych zadań zaplanowanych w projekcie. Składają się na nie:

a) powołanie zespołu roboczego do przygotowania projektu,

b) przygotowanie, konsultacje i podpisanie umowy partnerskiej,

c) przygotowanie wniosku i zawarcie ogólnej umowy na realizacje projektu współpracy,

d) wizyta studyjna zespołu roboczego w Sardynii w celu transformacji doświadczeń i uwzględnienia szczegółowych uwarunkowań związanych z realizacji projektu. Termin realizacji - I półrocze 2023 r.

2) Festiwal „Otwarte ogrody” pomyślany jest jako ciąg wzajemnie przeplatających się działań z zakresu dziedzictwa kulinarnego, kulturowego oraz tradycji rękodzielniczych realizowany w innowacyjnej interaktywnej formie, przy zastosowaniu współczesnych technik artystycznych. Jeden cykl festiwalu planowany jest na dwa dni. Uczestnikami festiwalu będą mieszkańcy obszarów LGD, organizacje pozarządowe oraz przebywający w okolicy turyści. Zakłada się aktywny udział w poszczególnych warsztatach festiwalu po 25 uczestników oraz pasywnych odbiorców w liczbie około 80 osób.  Termin realizacji - II półrocze 2023 r.

a) dwudniowe warsztaty/szkolenie dla 25 uczestników bezpośrednich i 80 odbiorców pasywnych po 8 godz. dziennie. Wspólne kulinarne warsztaty plenerowe służące zachowanie dziedzictwa kulinarnego Regionu Puszczy Białowieskiej poprzez zastosowanie różnych innowacyjnych form artystycznych. Kreowanie nowych przepisów kucharskich korzystających z bogactwa smaków produktów regionalnych z Podlasia i regionu Oristano. Zachowanie dziedzictwa lokalnego Regionu Puszczy Białowieskiej poprzez zastosowanie różnych innowacyjnych form artystycznych: action painting -  malarstwo gestu, tworzenie artystycznych form architektury podlaskiej Tworzenie użytkowych form opartych na tradycyjnych wzorach architektury z regionu Oristano i Podlasia. Termin realizacji II półrocze 2023 r. Miejsce realizacji - Saki, gmina Narew.

b) dwa dwudniowe warsztaty/szkolenie dla 25 uczestników bezpośrednich i 80 odbiorców pasywnych po 8 godz. dziennie Dwa Identyfikacja dziedzictwa kulinarnego Suwalszczyzny służące utworzeniu wzbogaconej oferty turystycznej regionu. Warsztaty kreowanie nowych przepisów kucharskich korzystających z bogactwa smaków produktów regionalnych z Podlasia i regionu Oristano. Zachowanie dziedzictwa lokalnego Suwalszczyzny poprzez zastosowanie różnych innowacyjnych form artystycznych: action painting - malarstwo gestu, tworzenie artystycznych form architektury podlaskiej Tworzenie użytkowych form opartych na tradycyjnych wzorach architektury z regionu Oristano i Podlasia. Termin realizacji II półrocze 2023 r. Miejsce realizacji - miejscowości Gawrych Ruda gm. Suwałki (1 edycja) i miejscowości Puńsk gm. Puńsk (2 edycja).

c) Warsztaty kulinarne służące zachowaniu i wykorzystanie dziedzictwa kulinarnego LGD „Brama na Podlasie” w celu wzbogacenia istniejącej oferty turystycznej. Warsztaty skierowane będą do członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z obszaru LGD. Wszystkie potrawy przygotowane będą z wykorzystaniem lokalnych produktów, świeżych warzyw, owoców, różnego rodzaju kasz i innych pełnowartościowych składników. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem związanym z tradycyjnymi lokalnymi potrawami regionu Podlasia, a efektem spotkania będzie stworzenie nowych przepisów kucharskich korzystających z bogactwa smaków produktów regionalnych z Podlasia i regionu Oristano. Termin realizacji II półrocze 2023 r. Miejsce realizacji miejscowość Łosie Dołęgi, Gmina Zambrów

d) Wizyta studyjna lokalnych liderów LGD w celu poznania kultury dziedzictwa lokalnego regionu Oristano. Planowany jest udział 28 lokalnych liderów w wizycie studyjnej w partnerskim LGD w celu poznania i prezentacji dobrych praktyk partnera w zakresie wykorzystania zasobów dziedzictwa lokalnego związanego z kulinariami i rękodziełem w turystyce służącym wzbogaceniu oferty turystycznej regionu Oristano oraz kreowania zintegrowanych produktów turystycznych, w celu transformacji doświadczeń na obszar działania partnerskich LGD. Termin realizacji II półrocze 2023 r.

e) Wizyta studyjna 10 lokalnych liderów GAL SINIS w Polsce mająca na celu udział partnerów w planowanych zadaniach: „Festiwalu otwartych ogrodów” oraz promocji produktów lokalnych z Podlasia i regionu Oristano podczas „Jarmarku Żubra” i innych imprez masowych. Termin realizacji II półrocze 2023 r. Miejsce realizacji zadania: Hajnówka, Gawrych Ruda gm. Suwałki (1 edycja) i miejscowości Puńsk gm. Puńsk, miejscowość Łosie Dołęgi, Gmina Zambrów

f) Opracowanie przewodnika dobrych praktyk w zakresie włączenia produktów lokalnych wzbogacających istniejące oferty turystyczne partnerów ma na celu upowszechnienie dobrych praktyk wśród partnerskich LGD.

3) Dziedzictwo archeologiczne niewykorzystanym potencjałem LGD.  Termin realizacji I półrocze 2024 r.                                                                                                                                                                                                                                                                                                        a) Wzmocnienie kapitału społecznego mieszkańców LGD „Brama na Podlasie” – lekcje/warsztaty muzealne dla młodzieży w oparciu o zasoby Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Będzie to okazja do zaprezentowania alternatywnych forma nauki, odrzucając schematy szkolnych żelaznych metod edukacyjnych i pedagogicznych. Zajęcia zostaną przeprowadzone w oparciu o interaktywne metody, naukę przez zabawę oraz odkrywanie przez doświadczenie. Termin realizacji II półrocze 2023 r.

b) Wizyta studyjna lokalnych liderów LGD w celu poznania kultury dziedzictwa lokalnego regionu Oristano. Planowany jest udział 20 lokalnych liderów w wizycie studyjnej w partnerskim LGD w celu poznania i prezentacji dobrych praktyk partnera w zakresie wykorzystania zasobów dziedzictwa lokalnego związanego z zabytkami archeologicznymi w turystyce służącym wzbogaceniu oferty turystycznej regionu Oristano oraz kreowania zintegrowanych produktów turystycznych, w celu transformacji doświadczeń na obszar działania partnerskich LGD. Termin realizacji I półrocze 2024 r.

c) 2 cykle terenowych szkoleń/warsztatów archeologicznych z wykorzystaniem współczesnych technik dla 25 uczestników/cykl w zakresie odkrywania, zachowania i wykorzystania zabytków archeologicznych w celu identyfikacji i wykorzystanie potencjalnych zasobów archeologicznych Suwalszczyzny do wzbogacenia oferty turystycznej regionu. Termin realizacji II półrocze 2023 r.

d) Konferencja archeologiczna w Białowieskim Muzeum z udziałem ekspertów regionu Oristano. Prezentacja dorobku archeologicznego regionu Oristano oraz najnowszych odkryć archeologicznych Puszczy Białowieskiej i Suwalszczyzny. Wizyty w miejscach odkryć archeologicznych. Termin realizacji II półrocze 2023 r. Miejsce realizacji - Białowieża, siediba BPN

e) Opracowanie i wydanie publikacji o zabytkach regionu Oristano i Podlasia wzbogacających ofertę turystyczną regionów ma na celu upowszechnienie dobrych praktyk wśród partnerskich LGD. Termin realizacji I półrocze 2024 r.

Planowana do realizacji operacja nie zakłada osiągania dochodu, publikacje i inne materiały lub produkty powstałe w wyniku realizacji projektu będą dystrybuowane poprzez partnerskie LGD nieodpłatnie bezpośrednio poprzez biura LGD lub na ich stronach internetowych. Udział w planowanych do realizacji wydarzeniach/szkoleniach/warsztatach/wizytach studyjnych jest nieodpłatny. Z zakupionych detektorów korzystać będą mogli nieodpłatnie:

- członkowie LGD po zgłoszeniu zarządowi LGD planu prac detektorystycznych (w przypadku prac niewymagających zezwolenia) lub zezwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków. Czas użyczenia nie przekroczy 14 dni.

- przedstawiciele organizacji pozarządowych z terenu realizacji LSR po zgłoszeniu zarządowi LGD planu prac detektorystycznych (w przypadku prac niewymagających zezwolenia) lub zezwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków. Czas użyczenia nie przekroczy 7 dni z możliwością przedłużenia do 14 dni. Dla wszystkich użyczeń prowadzony będzie przez LGD rejestr zaś wszyscy biorący w użyczenie zobowiązywać się będą do działania zgodnego z przepisami prawa oraz pełnej odpowiedzialności za szkody (uszkodzenie, zagubienie) powstałe w związku z użytkowaniem powierzonego sprzętu. Uczestnicy warsztatów archeologicznych realizowanych przez Suwalsko-Sejneńską LGD oraz uczestnicy warsztatów kulinarnych realizowanych przez LGD Brama na Podlasie otrzymają stosowne certyfikaty. Kadra prowadząca szkolenia/warsztaty powinna posiadać udokumentowaną realizację co najmniej dwóch zadań o podobnym charakterze. Podmioty/osoby realizujące zadania będą wyłaniane w sposób konkurencyjny zgodnie z przepisami wewnętrznymi partnerskich LGD. Zakłada się, iż koordynatorem projektu współpracy będzie pracownik biura jednego z partnerów projektu z wykształceniem wyższym, posiadający doświadczenie w zarządzaniu i współrealizacji co najmniej dwóch projektów współpracy. Zakres obowiązków takiego koordynatora nie pokrywa się z zakresem obowiązków wynikających z realizacji umowy o pracę w danym LGD. Umowa zlecenie z koordynatorem zostanie zawarta po podpisaniu umowy na realizację projektu współpracy.

 

Galeria zdjęć