W dniach 11-14 lipca 2023r. w ramach zadania B.2. Festiwal "Otwarte ogrody" zrealizowano „Warsztaty kulinarne na terenie Suwalsko - Sejneńskiej LGD”. Warsztaty zrealizowano w dwóch miejscowościach Gawrych – Ruda gm. Suwałki (1dzień) oraz Oszkinie gm. Puńsk (1dzień) na obszarze „Suwalsko – Sejneńskiej” LGD. W warsztatach wzięło udział bezpośrednich aktywnych uczestników projektu 69 osób (wskazane osoby przez organizatora) oraz uczestników pośrednich biorących pasywny udział w wydarzeniu – około 80 osób (mieszkańcy, turyści, NGO).

 Scenariusz wydarzenia „Otwarte Ogrody”

 1 dzień – działania organizacyjno-przygotowawcze:

 Montaż ekspozycji fotograficznej

Montaż ekspozycji „Martwa Natura”

Montaż do warsztatów action painting

Montaż do warsztatów kulinarnych

 2 dzień (pierwszy dzień wydarzenia)

 1.   Przygotowanie farb, pędzli, wiader z wodą. Przygotowanie produktów do warsztatów kulinarnych

 2.   Otwarcie festiwalu „Otwarte ogrody”

 a) zwiedzanie wystawy fotograficznej pt. „Sąsiedzi” poświęconej portretowi fotograficznemu, podobieństw znaczeń w różnych, a jak że podobnych kontekstach. Prezentacja portretów etnicznej ludności Podlasia w ich codziennym otoczeniu przyrody i portrety ludności z Oristano w codziennym krajobrazie. 

b) prezentacja dla mieszkańców i turystów wcześniej przygotowanej ekspozycji „Martwa Natura” zawierająca kwiatowo, warzywno-owocowe, ołtarze ułożone z lokalnych produktów Podlasia i Oristano, które później mają być wykorzystane w warsztatach kulinarnych.

c) warsztaty kulinarne plenerowe: organizacja wspólnego pieczenia chleba według oryginalnych receptur, Podlasia i Oristano prowadzone wspólnie z aktywnymi uczestnikami i kołem gospodyń wiejskich.  W działaniu wystąpi zastosowanie i kreowanie nowych przepisów, czerpiąc z bogactwa smaków obu regionów np.: chleb na zakwasie z oliwkami i pszenne pieczywo z Oristano z czarnuszką

d) występ chóru „Harmoń”: w programie pieśni Podlaskie i regionu Oristano.

e) warsztaty action painting: realizacja warsztatów dla 25 uczestników projektu przy udziale odwiedzających w zakresie malarstwa gestu. Metody malowania różnych przygotowanych form architektury Podlaskiej np.: płócienne okiennice 150m x 2m przy użyciu różnych technik: chlapania, rozlewania, dryppingu, niestandardowych przyborów malarskich takich jak: szczotki, mopy, miotły. Wystąpi malowanie tą samą techniką innych formy architektury Oristano, takie jak np. ornamenty. Warsztaty „action painting” mają na celu zachowanie dziedzictwa lokalnego poprzez zastosowanie różnych innowacyjnych form artystycznych.

f) warsztaty taneczne: prezentacja tańców Podlaskie i Sardyńskie prowadzone przez choreografa przy aktywnym udziale uczestników i odwiedzających.

 3 Dzień trzeci (drugi dzień wydarzenia)

 a)   Warsztaty kulinarne plenerowe, prowadzone wspólnie z aktywnymi uczestnikami i kołem gospodyń wiejskich. b) Kreowanie nowych przepisów kucharskich czerpiąc z bogactwa smaków i produktów regionalnych z Podlasia i regionu Oristano np.: spaghetti alla botarga-ikra z tuńczyka specjalnie sezonowana, sielawa przygotowana na sposób Sardyński, gnocchetti sardi, polpo con pomodori – ośmiornica w pomidorach. Warsztaty mają na celu zachowanie dziedzictwa kulinarnego

b)   Warsztaty z tworzenia form użytkowych opartych na tradycyjnych wzorach wyciętych z drewna z których powstaną i ozdobione zakładki do książek. Z różnych małych elementów drewnianych takich jak elementy które symbolizują lokalne produkty obu regionów, tworzymy biżuterie i inne obiekty sztuki-gadżety.

c)   projekcja filmu „Piękne” film opowiada o życiu codziennym seniorek i młodych kobiet na Podlasiu

 4 Dzień czwarty -  organizacyjny

 https://radio5.com.pl/2023/07/jak-zrobic-fregule-gwiazda-wloskiej-kuchni-na-suwalszczyznie/ 

Galeria zdjęć